Telefon: (0 414) 317 20 00 - Mail: catom@gapcatom.org

GELECEK HEPİMİZİN PROJESİ

GAP İdaresi ve UNICEF işbirliği; AÇEV teknik desteği ile Kasım 2019 – Aralık 2020 arasında Gaziantep, Hatay, Kilis, Mardin, Siirt ve Şanlıurfa illerinde yetişkin ve çocuklarla yapılacak çeşitli faaliyetler aracılığıyla çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler hakkında farkındalığı artırmayı ve önlemeyi hedefler.

Anne- Baba Seminerleri

Katılımcıların çocuk yaşta evliliklerin riskleri, sonuçları kız çocuklarının eğitiminin önemi, çocuk yaşta evliliklerin önlenmesinde annenin ve babanın rolü, kadına yönelik şiddet, ilgili yasalar ve destek alınabilecek kuruluşlar hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Anne-Baba Rol Model Buluşmaları

Yaptıklarıyla toplumda olumlu rol modeli olabilecek kişilerin kadınlarla buluşmasıyla katılımcılara ilham vererek ve herhangi bir şeyin yapılmasının mümkün olduğunu göstermek hedeflenir.

Kız- Oğlan Çocuklarıyla Rol Model Buluşmaları

Yaptıklarıyla toplumda olumlu rol modeli olabilecek kişilerin kadınlarla buluşmasıyla katılımcılara ilham vererek ve herhangi bir şeyin yapılmasının mümkün olduğunu göstermek hedeflenir.

Kız Çocuklarıyla Güçlenme- Oğlan Çocukları Farkındalık Artırma Atölyeleri

Çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, çocuk yaşta evliliklerin sonuçları, ilgili yasalar, acil durumda güvenlik planı yapma, hayır diyebilme, eğitimin önemi, çevredeki kaynakları ve destek alınabilecek kuruluşları tanımaya yönelik çalışmalardır.

Hayat Dolu Buluşmalar Programı

Temel düzeyde okuryazar olmanın 21. yüzyıl yaşam becerilerini desteklemekte yetersiz kalmasından hareketle, ne okulda ne işte olan genç kadınların eğitimlerine devam etmelerini desteklemek üzere uygulanan programdır.

Anne Destek Programı

Amaç; çocuğun tüm gelişimini şekillendiren ve ona en yakın kişi olan anneyi eğitim yoluyla desteklemek, ebeveynlik becerilerine katkı sağlamak, çocuklarına yönelik olumsuz disiplin yöntemlerini azaltmalarını, onlarla konuşmalarını ve dinlemelerini sağlamaktır.

Toplumsal Faaliyetler

Tiyatro: Siirt Gençlik Evi’nin yazdığı ve oynadığı tiyatro oyunu 6 proje ilinde katılımcılarla buluşacak.

Kent Gezisi: Proje illerinden 45’er katılımcı diğer illeri ziyaret edecek ve erken ve zorla evliliklere dair deneyim paylaşımı ve akran eğitimi gerçekleşecek.

Serbest Etkinlik: Projenin uygulandığı merkezler, onlara verilecek etkinlik listesinden bir etkinlik seçip onu gerçekleştirecek.

Back to Top